TRUDNO JEST MI SIĘ SKONCENTROWAĆ

Koncentracja uwagi zależy od wielu czynników. Kilka z nich to: uwarunkowania genetyczne (np. pobudliwość układu nerwowego), dieta, stan zdrowia somatycznego, poczucie dobrostanu psychicznego.

Wymagania dnia codziennego tj. ciągły pośpiech, szybkie tempo życia, brak czasu na odpoczynek niekorzystnie wpływają na Twoje funkcje poznawcze. Często trudno jest jednoznacznie wskazać powód, dlaczego pojawiły się problemy z koncentracją uwagi. Musisz poszukać odpowiedzi na pytania o to, czy: trudności zauważyłeś w ostatnim tygodniu, miesiącu, roku? obecnie przeżywasz silne negatywne lub pozytywne emocje? może wręcz przeciwnie, masz poczucie emocjonalnej pustki, odrętwienia? jesteś przemęczony? źle sypiasz?

Może warto byłoby usłyszeć te pytania od osoby, która nie zostawi Cię sam na sam z odpowiedziami?

Bywa tak, że w trakcie specjalistycznej konsultacji usłyszysz zalecenia dotyczące zmiany nawyków, diety. Dostaniesz pakiet porad, jak stymulować swoje myślenie, pamięć, uwagę. Uspokoisz się :).Pamiętaj, że spokój i dobrostan psychiczny wspomaga Twoje myślenie!

A co jeśli obawiasz się, że w Twoim przypadku problem jest poważniejszy?

Pomyśl: może Twoje trudności w myśleniu, zapamiętywaniu, kojarzeniu faktów są tak naprawdę jednymi z wielu dolegliwości, z którymi mierzysz się od pewnego czasu?

Zawsze warto działać zgodnie z zasadą „im wcześniej, tym lepiej”!

Zgłoś się do lekarza, psychologa. Nie pozostawaj ze swoim cierpieniem sam. Przeprowadzona diagnostyka da Ci odpowiedź, na pytanie co się z Tobą dzieje. Poczujesz ulgę, że ktoś zrozumiał Twój problem. Usłyszysz, jakie możliwości oddziaływań w Twoim przypadku, będą najbardziej skuteczne.

A co jeśli to depresja?

W przypadku depresji metody leczenia opierają się na psychoterapii i farmakoterapii. Pobieranie leków nie zawsze jest koniecznością. Decyzję o włączeniu farmakoterapii podejmie lekarz, po szczegółowym zbadaniu pacjenta. Terapia to proces, której rezultaty zauważysz.