Łatwy dostęp do internetu z poziomu telefonu komórkowego jest dużą wygodą. Sprawnie możemy sprawdzić różne informacje, znaleźć drogę czy wykonać przelewy. To wygodne narzędzie ułatwiające pracę czy pozwalające na chwilę rozrywki. Wymaga jednak wielkiej uwagi, ponieważ łatwo wymyka się spod kontroli. Jak można sobie z tym radzić?

Kilka statystyk dla pokazania sytuacji wykorzystania telefonów. Wykonuje się coraz więcej połączeń mobilnych – porównując styczeń 2019 a styczeń 2020 łączyliśmy się w Polsce  953 tys. razy więcej. Jak wiemy telefon obecnie nie służy tylko do dzownienia. 93% wszystkich użytkowników internetu korzysta z urządzeń mobilnych. Średni dzienny czas spędzony w internecie na tych urządzeniach to 2 h 51 m [1]. Czyli: blisko 3 godziny spędzamy dziennie ze smartfonem.

Skutki częstego korzystania z telefonów

Najczęściej wg badań korzystamy z następujących aplikacji mobilnych [1]:

serwisy społecznościowe – 93%
komunikatory (np. Messenger, Whatsapp) – 88%
wideo – 81 %
zakupy – 79%
mapy – 77%
bankowość – 52%
gry – 45%
zdrowie – 31%
randki – 10%

Czy wszystko jest nam niezbędne do życia? Myślę że nie. Natomiast wiąże się to z innymi zmianami negatywnymi dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego: bóle głowy, osłabienie, wady postawy, przemęczenie, nadpobudliwość, słabszy poziom językowy w mowie i piśmie, trudności w skupieniu. To dalej niesie konsekwencje na aspekt społeczny naszego życia powodując np. trudności w nawiązywaniu kontaktów rówieśniczych, problemy w pracy, szkole, zaniedbywanie obowiązków. [2]

Jak sobie radzić z zbyt częstym korzystaniem z telefonu komórkowego?

Myślę, że to wystarczająca ilość argumentów, żeby zacząć pracować nad dobrymi nawykami w użytkowaniu telefonów komórkowych. Poniżej pokazuję kilka kroków, które warto wprowadzić u siebie.

1. Sprawdź, jak często korzystasz z telefonu

Często wydaje nam się, że korzystamy z telefonu tylko wtedy, kiedy to konieczne. Też tak myślisz? Sprawdź to, żeby mieć pewność. Jest w sieci wiele aplikacji, które zliczają dobowe wykorzystanie telefonu, pokazując jak często włączasz poszczególne aplikacje czy po prostu odblokowujesz nawykowo telefon.

Przykładowe aplikacje to: 

  • Screen Time
  • StayFree
  • YourHour – Phone Addiction Tracker & Controller

W sieci jest tego naprawdę dużo więcej, polecam poszukać czegoś dla siebie.

Kiedy już masz napisane czarno na białym, jak często korzystasz z telefonu, możesz sam zdecydować, czy jest to dla Ciebie ok, czy jednak chciałbyś zmniejszyć czas wykorzystania telefonu komórkowego. Wtedy przechodzisz do kolejnych kroków.

2. Zastanów się, kiedy korzystasz z telefonu komórkowego?

To dość trudne zadanie, wymaga skupienia na własnych emocjach. Ważne jest, żeby nie zadowolić się najprostszą odpowiedzią, np. “kiedy chcę sprawdzić wiadomości”. Postaraj się spojrzeć głębiej w siebie. Wyciągasz telefon kiedy czujesz nudę? A może telefon to sposób na rozładowanie złości albo napięcia związanego ze stresem? Może chcesz uniknąć nawiązywania kontaktów? Uciec od czegoś? Zająć czymkolwiek głowę, żeby nie skupiać się na jakimś problemie? Tylko Ty potrafisz właściwie to ocenić, więc zastanów się dobrze.

Jeżeli będziesz wiedział, co powoduje u Ciebie potrzebę nieuzasadnionego korzystania z telefonu komórkowego, będziesz mógł albo unikać danej sytuacji albo przygotować się na nią odpowiednio i znaleźć inne sposoby reagowania.

3. Ogranicz korzystanie z telefonu

  • Cel

Przede wszystkim warto zastanowić się nad tym, na co chcę przeznaczyć “wolny” (a raczej uwolniony) czas – czy to będzie czytanie, jakieś hobby, zabawa z dziećmi czy rozmowa z partnerem. Jeżeli będziemy mieli cel, łatwiej nam będzie się ograniczać.

  • Trudność dostępu do telefonu

Staraj też sobie ograniczać dostęp do telefonu komórkowego i aplikacji – nie zostawiaj zalogowanych aplikacji (wpisywanie hasła to dodatkowe wyzwanie do pokonania, dzięki czemu jest szansa, że zalogujesz się mniej razy).

Odkładaj telefon w jakieś miejsce trudno dostępne. W myśl zasady “co z oczu to z serca” – prawdopodobnie rzadziej zajrzysz do telefonu schowanego w szufladzie, niż do tego, który jest położony na stole pod ręką.

  • Rezygnacja z niepotrzebnego korzystania z telefonu

Wróć do świata analogowego – wiadomo, nie ze wszystkim się da, ale może lepiej dla Ciebie będzie prowadzenie papierowego kalendarza? Albo korzystanie ze zwykłego budzika zamiast ustawianie alarmu w telefonie? Poszukaj czegoś dla siebie.

Jeżeli wiesz, że trudno Ci samemu zmniejszyć wykorzystanie telefonu komórkowego, to skorzystaj z pomocy gotowych do tego narzędzi (lub psychologów, jeżeli problem jest już naprawdę poważny).

Odinstaluj też niepotrzebne aplikacje, które najczęściej zabierają Twój czas.

  • Tryb monochromatyczny w telefonie

Możesz np. włączyć tryb monochromatyczny w telefonie – wtedy wszystko, co wyświetlane będzie na ekranie, będzie w odcieniach szarości. Prosta sztuczka, dzięki której za każdym razem, kiedy odblokujesz ekran, przypomni Ci się, dlaczego miałeś korzystać z telefonu tylko w uzasadnionych sytuacjach. Co więcej, kiedy jednak będzie Cię kusiło uruchomienie Facebooka czy Instagrama – szybko się zmęczysz, bo czarno-biały świat nie jest aż tak pociągający.

  • Aplikacje ograniczające wykorzystanie telefonu komórkowego

Możesz skorzystać z aplikacji, które kontrolują czas wykorzystania telefonu i ustawić dobre dla siebie ograniczenia (warto zmniejszać wykorzystanie stopniowo, nagła decyzja że chcę korzystać 1 godzinę zamiast 3 może być trudna do wprowadzenia w życie). Aplikacje te wyświetlają monity lub blokują inne aplikacje po wykorzystaniu założonego czasu.

Pomysłów jest dużo. Znajdź coś dla siebie.

A jeżeli jesteś rodzicem, daj przykład swoim dzieciom i naucz je też właściwego wykorzystania telefonów komórkowych.

Żródła:

[1] Digital 2020, Poland, https://datareportal.com/reports/digital-2020-poland

[2] https://www.uzaleznieniabehawioralne.pl/siecioholizm/psychofizyczne-konsekwencje-uzaleznien-nalogu-komputerowo-internetowego/

fundacja@maszmnie.org | + posts